کد خبر: 375899 A

شهردار کلانشهر رشت:

به منظور ترویج پیاده روی همایش پیاده روی کودکان در راستای تحقق شعار شهری سالم و بدون دخانیات در بافت فرهنگی تاریخی مرکزی شهر در میدان شهدای ذهاب برگزار شد.

به گزارش ایلنا از رشت، محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، فاطمه شیرزاد، فرانک پیشگر، مظفر نیکومنش نودهی و فرهاد شوقی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت و چند تن از مدیران شهرداری در این همایش حضور داشتند و کنار کودکان به صورت نمادین به پیاده روی پرداختند.

در این مراسم ابتدا کودکانی که از مهدکودک‌های شهر رشت در این همایش حضور داشتند با در دست داشتن پلاکاردها و شعارهای ضد دخانیات به صورت نمادین به پیاده‌روی پرداختند. این اقدام با استقبال خوب شهروندان همراه شد. اهدای گل از دیگر بخش‌های این برنامه بود. 

شهردار رشت ضمن تشکر از حضور پررنگ و پرشور مردم و مسئولان گفت: این حضور و همراهی پاسخگوی چند سوال است.کودکان و شهروندان ما مسئول سیگاری نمی‌خواهند. قطعا اگر هرکسی در این زمینه خلاف جریان مردم حرکت کند، علاقه‌ای به مردم ندارد  و قطعا اگر کسی شهروندان  را دوست نداشته باشد، نمی‌تواند نماینده آنها باشد. نمی‌تواند مسئول آنها باشد و به داد مردم رسیدگی کند. چون خودش کاری را انجام می دهد که مردم دوست ندارند. 

ثابت‌قدم با انتقاد از اینکه در زمان‌هایی که به قلیان‌سراها  و فضاهای عمومی نیاز داریم از کسب و کار آنها اعلام حمایت می‌کنیم، خاطر نشان کرد: کسب و کار حلال و درست رکن اساسی است. نه اینکه چنین کاری حلال نیست. حلال است اما اگر قرار است ما به قیمت هرچیزی ، آسایش، روح و روان و ذهن جامعه را دچار خدشه بکنیم قطعا موضوعاتی را زیر پا گذاشته ایم که آسیب بزرگی به همراه دارد. پس از آن باید قانون های زیادی وضع کنیم تا با آسیبی که ایجاد شده مقابله کنیم. 

وی تصریح کرد: متاسفانه میزان مصرف مواد مخدر و دخانیات و هرگونه مصرف موادی که به روح و روان آسیب می‌رساند در جامعه ما بالا است. اگر تا امروز مقابله جدی نشده عزم مدیریت شهری برخورد با این موضوع است و در این محیط که بارها عرض کرده‌ام محیطی‌فرهنگی خواهد بود نه فرنگی، قطعا به رخ خواهیم کشید که چگونه با نگاه ضد توسعه انسانی، برخورد انسانی خواهد شد و مردم در مواقع مقتضی، امروز فردا یا سال‌های آینده پاسخ خواهند داد.

شهردار رشت از حضور و همراهی مردم قدردانی کرد و چنین اقداماتی را فرهنگ‌سازی برای نسل امروز و نسل‌های آینده دانست.

فاطمه شیرزاد با اشاره به آسیب‌های فراوان سیگار برای فرد، خانواده‌ها، جامعه و شهر گفت : همه دوست داریم شهری سالم و هوایی پاک داشته باشیم. شهر سالم به دست نمی‌آید مگر آنکه همه شهروندان از کودک تا کهنسال، مرد و زن، همه کنار هم شهری سالم بسازند

رییس کمیسیون بهداشت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه حوزه مدیریت شهری سال ۹۵ را با هفته سلامت آغاز کرده است افزود: رویکرد سال ۹۵ شهرداری رشت، رویکرد انسان محور بر اساس داشتن شهری سالم و عاری از ناپاکی‌ها است

شیرزاد با مضر دانستن سیگار خطاب به کودکان گفت: ما انسان‌های سیگاری را دوست نداریم و اصولا از آنها دوری می‌کنیم. 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نسبت به همکاری تمامی مسئولان در راستای داشتن شهری پاک ابراز امیدواری کرد و در ادامه گفت : با مدیریت یکپارچه شهری و در کنار هم بودن مسئولین، امیدواریم اقدامات بزرگ و اساسی را در سال اقدام و عمل شاهد باشیم

فاطمه شیرزاد بار دیگر به شعار قلیان‌ها را به گلدان تبدیل کنیم تاکید کرد و گفت: افزایش قلیان‌سراها تلنگری است برای حوزه‌هایی که در راستای مسائل اجتماعی و مقابله با بزه‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی مشغول به کار هستند. حواس مسئولان ما باید باشد که کنار مدارس ما، کنار مراکز آموزشی و دانشگاهی ما، قلیان‌سراها به وفور دیده می‌شوند. این یک تلنگر جدی است

رییس کمیسیون بهداشت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت رفع این معضل را نیازمند اقدامی جدی تر از سوی مسئولان دانست و تصریح کرد: قلیان‌سراها باید کاهش پیدا کنند. این خواسته همه شهروندان عزیز است. متاسفانه امروزه گاهی در خانواده‌ها هم با رواج بحث قلیان مواجهه‌ایم. این موضوع برای خانواده‌های عزیز ما بسیار خطرناک است.

شیرزاد با اشاره به اقدامات خوب شهرداری رشت در حوزه سلامت، کاهش آسیب های اجتماعی را از موارد مورد توجه شورا و شهرداری در کنار اقدامات عمرانی دانست و افزود: امیدواریم در ماه‌های آینده، در محلات آسیب‌پذیر بتوانیم از طریق سرای محلات اقدامات خوبی را برای افزایش و ارتقای سلامت شهروندان، انجام دهیم

در ادامه بخش‌هایی چون اجرای موسیقی شاد برای کودکان و مسابقه در نظر گرفته شده بود و جوایزی به شرکت کنندگان در مسابقه اهدا شد.

اعضای شورای اسلامی شهر پیاده روی سلامت کودکان موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر