کد خبر: 379048 A

رئیس پلیس فتای گیلان:

رئیس پلیس فتای گیلان از شناسایی عاملان هتک حیثیت در شبکه‌های اجتماعی گیلان خبرداد.

به گزارش ایلنا از رشت، ایرج محمدخانی بعد از ظهر امروز در جلسه انتظامی گیلان با اشاره به ارجاع تعدادی پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت مبنی بر هتک‌حیثیت و نشر اکاذیب در شبکه‌های اجتماعی موبایلی بیان کرد: پلیس فتا موضوع مذکور را پیگیری کرده است.

رئیس پلیس فتای گیلان اظهار کرد: با پیگیری‌های فنی و پلیسی عاملان هتک‌حیثیت و نشر اکاذیب علیه شهروندان گیلانی در شبکه‌های اجتماعی موبایلی که 4 نفر مرد ساکن رشت و یک نفر زن ساکن بندر انزلی بودند، شناسایی شده و با هماهنگی مقام‌قضایی به پلیس فتا احضار شدند.

محمدخانی خاطرنشان کرد: متهمان با توجه به مستندات دیجیتالی کشف شده، به صراحت به بزه انتسابی اعتراف کردند و برای سیر مراحل قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت معرفی شدند.

وی با اشاره به ماده 16 فصل پنجم هتک‌حیثیت و نشر اکاذیب قانون جرایم رایانه‌ای بیان کرد: افرادی که به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت و تصویر دیگری را تغییر داده یا تحریف کنند به حبس از 90 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال محکوم شده و اگر تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد به بیشترین مجازات مقرر محکوم می‌شوند.

رئیس پلیس فتای گیلان به ماده 18 فصل پنجم هتک‌حیثیت و نشر اکاذیب قانون جرایم رایانه‌ای اشاره کرد و افزود: فردی که به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان‌عمومی یا مقام‌های رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد به مجازات‌های مذکور محکوم می‌شود.

محمدخانی در ادامه از شناسایی عامل ایجاد صفحه غیراخلاقی علیه شهروند گیلانی در اینستاگرام خبر داد و تصریح کرد: یک فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت مبنی بر ساخت صفحه غیر اخلاقی علیه یک خانم در اینستاگرام به پلیس ارجاع شد و ماموران موضوع را به صورت ویژه پیگیری کردند.

وی با بیان اینکه عامل ایجاد صفحه غیر اخلاقی علیه شهروند گیلانی در اینستاگرام با پیگیری‌های فنی و پلیسی شناسایی و دستگیر شده، گفت: متهم مذکور با توجه به مستندات موجود به بزه انتسابی خود اعتراف کرد و برای سیر مراحل قانونی تحویل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت شده است.

شبکه های اجتماعی بندر انزلی ایرج محمدخانی پلیس فتای گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر