کد خبر: 396561 A

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد:

ایلنا: سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: مردادماه امسال برای نخستین بار نسبت به سال‌های گذشته توانستیم حجم مذکور از آب را در سد سفیدرود ذخیره‌سازی کنیم.

به گزارش ایلنا از رشت، مجید نیکخوی در جمع خبرنگاران گفت: کشاورزان بادام‌کار و هندوانه دچار خسارت‌هایی شدند و باید به فکر زهکشی اراضی کشاورزی باشیم

وی به لحاظ کردن مسائل زیست‌محیطی در تمام پروژه‌های شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان اشاره کرد و افزود: اهتمام ویژه‌ای نسبت به تامین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی در شرکت مذکور وجود دارد.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه وقوع سیل‌های اخیر نیازهای جدیدی را ایجاد کرده است، افزود: .شرکت سهامی آب منطقه‌ای رسالت تامین آب در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعت و محیط زیست را به عهده دارد.

نیکخوی به ایجاد نیروگاه «میکرو» در راستای اجرای طرح‌های انرژی‌های جدید و برق‌آبی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: سرمایه‌گذاران خارجی به‌دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران هستند و از این بستر باید بیشترین استفاده را داشته باشیم.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان به رویکرد جدید این شرکت در آبیاری شالیزارها در استان اشاره کرد و افزود: امسال در آبیاری آبخورهای پایین‌دست سد سفیدرود حتی یک مراجعه‌کننده نسبت به کم‌آبی نداشتیم.

نیکخوی، برنامه‌های توسعه‌ای را نیازمند زمانبندی ویژه‌ای در بخش آب خواند و بیان کرد: فصل جدیدی در بخش آب در گیلان ایجاد شده است.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به برگزاری جلسه با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور ایجاد فرصت‌های جدید در استان، خاطرنشان کرد: تاکنون جلسه‌های مختلفی با سرمایه‌گذاران از کشورهای رومانی، آلمان، آذربایجان، روسیه، هلند، چک و کانادا برگزار کردیم.

نیکخوی با اشاره به آب‌رسانی از سد سفیدرود به اراضی کشاورزی آستانه‌اشرفیه، لنگرود، صومعه‌سرا و رضوانشهر، بیان کرد: امسال روش آبیاری از سد سفیدرود را برای نخستین بار تغییر دادیم.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه تغییر روش آبیاری سبب رضایتمندی کشاورزان شده است، تصریح کرد: آبیاری در منطقه «فومنات» را به صورت دینامیکی انجام دادیم.

وی با بیان اینکه کریدورهای جدید سرمایه‌گذاری در بخش آب و انرژی‌های جدید در گیلان ایجاد شده است، اظهار کرد: سد لاسک از طریق فاینانس داخلی و سد شفارود از طریق فاینانس خارجی احداث می‌شود.

نیکخوی اجرای روش جدید آبیاری در سال جاری را سبب بهره‌برداری از پنج نیروگاه سد سفیدرود به طور دائم دانست و خاطرنشان کرد: امسال با تغییر روش آبیاری توانستیم 400 میلیون تومان در هزینه استفاده از بیل مکانیکی و بلدوزر در بستر رودخانه سد سفیدرود صرفه‌جویی در هزینه داشته باشیم.

وی، روش آبیاری در سال‌های گذشته را هشت روز جریان آب از سد سفیدرود و چهار روز قطع آن ذکر کرد و گفت: امسال قطع آب از سد سفیدرود نداشتیم بلکه در پایین‌دست در سد «تاریک» آب رها شده از سد سفیدرود را مدیریت کردیم.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان از ذخیره 450 میلیون متر مکعب آب پشت سد سفیدرود خبر داد و اظهار کرد: مردادماه امسال برای نخستین بار نسبت به سال‌های گذشته توانستیم حجم مذکور از آب را در سد سفیدرود ذخیره‌سازی کنیم.

وی، تغییر روش آبیاری را در راستای اقتصاد مقاومتی ذکر کرد و یادآور شد: روش مذکور بدون اینکه ریالی هزینه کرده باشیم با موفقیت انجام شده است.

نیکخوی بیان کرد: امسال در تمام بارندگی‌ها تغییر آبیاری را داشتیم و رهاسازی آب با توجه به شرایط روز انجام شده است.

کشاورزی آبیاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر