کد خبر: 396768 A

ایلنا: خانه صنایع دستی کودک نخستین پایگاه گردشگری مادر و کودک است که در مکانی با نام خونه باغ مهر با هدف آشنایی نسل نو با اصالت و هویت این سرزمین با مجوز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان دایر شده است.

به گزارش ایلنا از رشت و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی گیلان، لیلا فیاضی یکی از مدیران خانه صنایع دستی کودک گیلان بیان کرد: طیف گسترده‌ای از رویدادها و کارگاه‌های آموزشی برای ارائه در این مکان تعریف شده که این کارگاه‌ها در سه رسته ویژه کودک، مادر و کودک و خانواده برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: پاسداشت فرهنگ بومی و ارائه و انتقال آن به نسل نو، فراهم سازی فضایی مبتنی بر الگوی روستاهای گیلان و مهربانی با طبیعت، برگزاری آئین‌های بومی با محوریت کودکان، فراهم کردن فضایی برای فعالیت هنرمندان در رشته‌های صنایع دستی از اهداف افتتاح خانه صنایع دستی کودک است.

وی افزود: گردشگری صنعت روز دنیاست و گیلان نیز، استانی گردشگری است اما بدون فرهنگ‌سازی امکان توسعه در این شاخه مهیا نیست از این رو باید کودکان این سرزمین با فرهنگ گردشگری آشنا شوند و این فرهنگ را در جامعه تسری بخشید.

فیاضی بیان کرد: خانه صنایع دستی کودک محیطی برای حضور کودکان به همراه مادران فراهم کرده تا با حضور هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری، اصالت و هویت این سرزمین را به فرزندان منتقل کند.

از 90 رشته صنایع دستی گیلان، 71 رشته فعال است و تاکنون شش هزار و 300 هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده‌اند.

رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی، قلاب بافی و… برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان هستند.

صنایع دستی گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر