کد خبر: 411015 A

مدیرکل امور اجتماعی وفرهنگی استانداری گیلان:

ایلنا: مدیرکل امور اجتماعی وفرهنگی استانداری گیلان گفت: نهادینه شدن حقوق شهروندی درجامعه یک ضرورت ملی است.

به گزارش ایلنا از رشت، یونس رنجکش در همایش حقوق شهروندی در بهزیستی گیلان که با حضور معاون وزیر دادگستری برگزار شد، بیان کرد: برای این نهادینه شدن نیازمند آموزش عمومی جامعه در رده‌های مختلف است که باید با برنامه ریزی در سطح ملی اقدام شود.

وی یادآور شد: یکی از شعارهای محوری رئیس جمهور محترم در زمان تبلیغات انتخابات سال 92 تأکیدبر رعایت حقوق شهروندی درجامعه بود که بر همین اساس منشور حقوق شهروندی نیز در این دولت تدوین و از سوی دیگر با ایجاد دستیار ویژه در این زمینه تلاش شده است تا این وعده محقق شود.

وی ادامه داد: هر چند که دستورالعمل های دولتی بخشی از اقدامات برای اجرایی شدن حقوق شهروندی آن هم از سوی دولت و دستگاه‌های اجرایی در رعایت حقوق جامعه است اما مهمترین اقدام در این زمینه فرهنگ سازی است.

وی اظهار کرد: باید بتوانیم فرهنگ حقوق شهروندی را در جامعه گسترش و با آشنا کردن کارگزاران دولتی و مردم به حقوق یکدیگر و رعایت آنها به عنوان یک تکلیف و وظیفه شرعی واجتماعی به فراگیر شدن حقوق شهروندی کمک کنیم.

دبیر کارگروه حقوق شهروندی استان گیلان افزود: یکی از اقدامات مهم در این زمینه آشنایی کارگزاران دولت با شرح وظایف و فراهم سازی زمینه‌های رضایت مندی عمومی است که این رضایت‌مندی نقش مهمی در رعایت حقوق شهروندی دارد.

رنجکش گفت: اگر کارمندی به دلیل غفلت‌ها و ندانستن، به خوبی وظایف خود را انجام ندهد در واقع نتوانسته است حقوق شهروندی را رعایت وموجب نارضایتی می‌شود.

وی همچنین خواستار فراگیر شدن آموزش‌های عمومی در کنار بستر سازی‌های فرهنگی از درون خانواده، مراکز آموزشی پیش دبستان، مهد کودک تا مدارس و دانشگاه در حوزه  حقوق شهروندی شد.

بهزیستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر