کد خبر: 411047 A

استاندار گیلان:

ایلنا: استاندار گیلان گفت: ایجاد سرای تجاری ایرانیان در باکو با محوریت گیلان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایلنا از رشت، محمدعلی نجفی امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، با تبریک انتصاب جهانگیرزاده به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان هدف از تشکیل این جلسه مشترک را توسعه‌ی روابط متقابل با کشور آذربایجان عنوان و خاطرنشان کرد: اتصال راه آهن آذربایجان به ایران خواست دیرینه‌ی 50 ساله بود که که این مهم با فعالیت ویژه‌ی دولت تدبیر و امید و وزارت خارجه در حال شکل‌گیری است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه شامگاه سه‌شنبه در جلسه با رییس جمهوری گزارشی از  اتصال راه آهن ایران به آذربایجان مطرح شد گفت: مسئله‌ی مهمی که دکتر روحانی با اشراف کامل تأکید داشتند موضوع اتصال ریلی دو کشور و بهره‌مندی از مزایای آن بود.

وی با قدردانی از  واعظی وزیر ارتباطات در تشکیل کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان پس از 10 سال توقف افزود: روابط حسنه بین دکتر واعظی و مصطفی اُف و نیز ملاقات‌های متعدد 2 رییس جمهور بسیاری از موانع و مشکلات را برطرف کرده است.

استاندار گیلان به پیشرفت بالای 70 درصد ساخت پل مشترک خاطر نشان کرد:  ساخت 2 کیلومتر ریل داخل خاک ایران و نیز محل پایانه و ایستگاه بارانداز باید سرعت بگیرد.

وی بر لزوم رفع مشکلات موجود در بخش گمرکی و مرزبانی در جهت توسعه‌ی روابط مشترک بین 2 کشور تأکید و تصریح کرد : در بخش گردشگری و توریسم درمانی، استان گیلان با دارا بودن چند بیمارستان 5 ستاره و نیز پزشکان مجرب آمادگی لازم برای پذیرش بیماران از کشورهای مختلف بویژه آذربایجان را دارد.

استاندار گیلان به تجربه موفق ساخت مرکز تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه توسط اتاق بازرگانی گیلان اشاره کرد و افزود: اتاق بازرگانی گیلان به عنوان نماینده کشور ایران در آنجاست و آمادگی کافی برای ساخت این مرکز در کشور آذربایجان با محوریت گیلان  نیز وجود دارد.

وی به تلاش‌ها و پیگیری های بسیار از سوی گیلان در سال‌های 71 و 72 در توسعه‌ی روابط و کسب توفیقات موثر اشاره و اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و حضور متقابل تجار 2 کشور از انتظارات است و نیز درخصوص برپایی نمایشگاه دائمی آمادگی وجود دارد.

نجفی با اشاره به تأمین زمین توسط استانداری برای ساخت پایانه گل و گیاه در آستارا  گفت: سرمایه‌گذاری از بخش خصوصی برای ساخت این پایانه اعلام آمادگی کرده است که باید در جهت تحول در صادرات گل و گیاه گام اساسی برداشته شود.

وی به اعزام گروه تجار گیلان به کشور آذربایجان طی هفته آینده در پاسخ به حضور تجار آذربایجان در کشورمان برای توسعه روابط اقتصادی اشاره و خاطر نشان کرد: تجار گیلانی از ظرفیت آذربایجان به صورت هدفمند بهره لازم را ببرند.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانودری به زیرمجموعه‌های خود در گیلان بیشتر توجه کند، گفت:  نگاه‌ها به سازمان بنادر و دریانوردی گیلان باید ملی باشد.

وی با اشاره به نیاز توسعه‌ مجمتع بندرکاسپین گفت: وقتی رییس جمهور در جریان سفر خود به گیلان از این پروژه بازدید می‌کند نشان از اهمیت آن است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی تنها متعلق به گیلان نیست تاکید کرد: باید از ظرفیت منطقه آزاد انزلی برای توسعه استان و کشور بهره بگیریم.

وی  بر ضرورت تعمیم این نگاه به بخش‌های دیگر استان به ویژه کشاورزی تأکید و خاطر نشان کرد: در بحث بیوتکنولوژی زمین و اعتبار ساخت این مرکز را استان تأمین می‌کند اما برای تنظیم یک برنامه بارها تغییر ایجاد می‌شود و متأسفانه مدیر کشوری این مجموعه نمی‌تواند از امکانات استانی بهره لازم را ببرد و برای عزیزان ملی که قصد شرکت در آن مراسم را دارند زحمت ایجاد می‌کنند.

در این جلسه سفیر جدید کشورمان در جمهوری آذربایجان با قدردانی از نجفی در تشکیل این جلسه مشترک گفت: استاندار گیلان یکی از استانداران موفق کشور و فرصت مغتنم و مطلوبی برای استان گیلان هستند.

جواد جهانگیرزاده هدف از تشکیل این جلسات را آشنایی با ظرفیت استان‌ها برای توسعه روابط دانست و افزود: یکی از وظایف سفرا استفاده از ظرفیت استان‌ها برای توسعه‌ اقتصادی است.

بیمارستان سرای تجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر