کد خبر: 414702 A

با حضور رییس کل دادگستری استان گیلان:

ایلنا: شهردار رشت بیان داشت: شهرداری رشت در جلسات پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی در بحث حاشیه نشینی و بافت‌های ناکارآمد رفتارهای پیشگیرانه‌ای داشته است.

به گزارش  ایلنا از رشت،  سید محمدعلی ثابت قدم در مراسم رونمایی از کتاب ۸ جلدی دانستنی های پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: شهرداری رشت در جلسات پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های اجتماعی در بحث حاشیه نشینی و بافت های ناکارآمد رفتارهای پیشگیرانه ای داشته است.

شهردار رشت تولید محتوا در راستای کاهش جرم را اولین گام در این زمینه دانست و گفت: پس از مقوله تولید محتوا باید در قالب زبان هنر موضوعات پیشگیرانه در وقوع جرم را در سطوح  مختلف به مخاطبان ارائه نماییم.

وی در ادامه با اشاره به نقش تعیین کننده خانواده در کاهش جرائم شهروندی تصریح کرد: براساس برنامه های روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت آموزش را از دل مدارس آغاز می کنیم تا نسل بعدی پاک تر و موفق تر در همه حوزه ها ورود نمایند.

ثابت قدم ساختار بروکراتیک موجود در سازمانها را دلیل افزایش پرونده ها دادگستری را دانست و گفت: در اجرایی شدن سرنخ  های موجود در پیشگیری از وقوع جرائم شهرمحوری ساختار بروکراتیک مانع اجرایی شدن فرایندها و افزایش پرونده های در دادگستری هاست.

سیاوش پور رییس کل دادگستری استان گیلان نیز با تاکید بر ضرورت آشنایی شهروندان نسبت به حقوق خود  اذعان داشت: درک موضوعات و قوانین جامعه توسط شهروندان می تواند آنان  را از بسیاری ازمخاطرات برحذر دارد.

وی در ادامه  تهدید، نزاع و پرخاشگری را از جرم های روبه افزون شهر رشت برشمرد و گفت: شهرداری جز نهادهایی است که بیشترین مراودات را باشهروندان دارد نباید فقط در بخش عمران ورود نماید، بلکه شهرداری و شورای شهر با انجام کارهای تبلیغی  وفرهنگی می توانند در ارتقا شناخت و آگاهیهای مردم گام بردارند.

 دادستان کل استان گیلان نیز  ضمن قدردانی از مجموعه مدیریت شهری در اشاعه فرهنگ حقوق شهروندی اظهار داشت: شهرداری رشت در گذشته با اجرای ماده ۱۶ در راستای احداث مرکز نگهداری معتادین خطرناک  و امروز با انجام کارهای فرهنگی در پیشگیری از وقوع جرم شهروندی سعی در ارتقا آگاهی شهروندان داشته و دارد.

حجت الاسلام مصطفوی نیا با تاکید بر اهداء کتاب فوق به نهادها و سازمان‌های استان تصریح کرد: اگر بتوانیم خلاصه مطالب درج شده در این کتب را در ورودی هر نهاد و سازمانی نصب کنیم زمینه‌های افزایش رشد و بالندگی افکار و اطلاعات شهروندان را فراهم کنیم.

وی افزود: این کتابچه نباید به جمع کتاب های خاک خورده کتابخانه ها بپیوندد، بنابراین شایسته است تا مجموعه پیام های فوق در قالب سی دی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

اسرافیل ملکی معاونت دادستانی استان گیلان با اشاره به اقدامات ارزنده شهرداری در راستای نصب ۸۰ تلویزیون و ، VMS شهری اذعان داشت: دو منطقه گلسار و منظریه از مناطق پر حادثه در وقوع جرائم شهری بود که با درایت شهردار محترم با نصب VMS و تلویزیون های شهری در این دو مناطق شاهد کاهش ۴۰ درصدی وقوع جرم  در این دو منطقه هستیم.

وی با اشاره به اجرایی شدن فاز دوم نصب دوربین‌های شهری خاطرنشان کرد: این کتاب ۸ جلدی دانستنی های پیشگیری از وقوع جرائم الویت دار استان همراه با قوانین مربوط در پیشگیری از سرقت،  کلاه برداری، کودک آزاری، جرائم یارانه‌ای، جرایم قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ، پسماند و ... است.

معاونت دادستانی استان گیلان با اشاره به بازگشایی مدارس در روزهای اخیر و آغاز سال تحصیلی جدبد افزود: شایسته است تا با نصب پیام‌های کوتاه این مجموعه در تابلواعلانات مدارس، آسانسورهای ادارات و سازمان‌ها در راستای کاهش جرم شهروندان گام برداریم.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت تصریح کرد:  این کتاب در قالب سی دی در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت و با مشارکت شهرداری، دادگستری و پیشنهاد به  آموزش و پرورش با نصب پیام‌ها در تابلوی اعلانات مدارس هرهفته مسابقه‌ای برگزار خواهد شد و به دانش اموزان و خانواده‌هایی که در این مسابقات مشارکت داشته باشند هدایایی به رسم یادبود اهداء خواهد شد.

گفتنی است این مجموعه توسط مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مرکز استان تدوین شده است.

پیشگیری از وقوع جرم شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر