کد خبر: 416616 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

ایلنا: مخترع و کارآفرین نمونه گیلانی؛ تسریع پرداخت وام سرمایه درگردش به واحد صنعتی، را موجب افزایش تولید و ایجاد اشتغال عنوان کرد.

گفت‌وگوی ایلنا با ابراهیم عباس پور شیرجوپشت، مدیر عامل شرکت الکترونیک افزار پگاه( ایاپکو) و مخترع و تحت حمایت بنیاد نخبگان فارغ التحصیل مهندسی برق- الکترونیک را در ادامه می‌خوانیم:

یک تولید کننده در زمان کنونی بایستی مدیریت روز جهانی و تبلیغات را رعایت کند

امروزه در کشورهای صنعتی، دیگر تولید یک محصول، در یک کارخانه بزرگ صورت نمی‌گیرد. بلکه قطعات تشکیل دهنده یک محصول نهایی، در شرکت‌های کوچکتر و دارای تخصص به همان قطعه تولید می‌شود و در حالی‌که در شرکت مادر، فقط دارای متخصصان طراحی هستند و این طراحان ، یک محصول را با تمام اجزاء مناسب طراحی می‌کنند و سپس این قطعات را به شرکت‌های کوچکتر داده تا برای آنها تولید کنند. لذا شرکت‌های تولیدی کوچک نقش با اهمیتی برای شرکت‌های بزرگ و مادر را دارند. پس از تولید قطعات توسط شرکت‌های کوچک، در انتها آن شرکت مادر با جمع‌آوری قطعات، محصول نهایی را مونتاژ کرده و یا حتی بعضی از شرکت‌های بزرگ، مونتاژ نهایی محصول خود را به شرکت ثالث دیگری محول می‌کند که در واقع این یک مدیریت روز تولید جهانی است.

به طوری‌که در کشورهای صنعتی موفق، حتی شرکت‌های مربوط به یک موضوع صنعتی تولیدی را در نزدیکی هم قرار می‌دهند، تا به راحتی بتوانند به شرکت تولیدی مادر، بهتر خدمات‌رسانی کنند.

کشورهای صنعتی برای شرکت‌های کوچک بسیار اهمیت قایل می‌شوند

کشور چین بسیاری از صنایع خود را به صورت موضوعی به یکی از استان‌ها اختصاص داده و تولید قطعات مربوطه در همان استان تولید می‌شود و محصول نهایی مربوطه نیز در همان استان تولید و مونتاژ می‌شود. (شرکت‌های الکترونیکی در حومه کلانشهر شینزن و یا شرکت‌های مربوط به البسه در حومه کلانشهر گوانگجو )

بنابراین کشورهای صنعتی برای شرکت‌های کوچک بسیار اهمیت قایل می‌شوند و آنها را مورد حمایت قرار می‌دهند، چون این شرکت‌های کوچک در تمام آن کشور گسترده است و لذا  اشتغال در محیط‌های کوچک ایجاد و توزیع خواهد شد. به خصوص جلوی مهاجرت را خواهد گرفت و  از طرفی هزینه تمام شده قطعات کاهش یافته و رقابت بهتری صورت گرفته و در نهایت دقت در تولید آن قطعه به خاطر تخصص آن شرکت بیشتر خواهد بود.

حمایت از شرکت‌های کوچک  وظیفه دولت است

وظیفه دولت این است که بنا به دلایل فوق شرکت‌های کوچک را بهتر حمایت کند تا دانش آموختگان کشور بهتر بتوانند ایده‌ها و اختراعات خود را با توجه به نیازهای شرکت‌های بزرگ بتوانند قطعات اصلی آنها را با رقابت بهتر و تخصصی تر تولید کنند که این موضوع باعث خواهد شد تا شرکت‌های بزرگتر امکان انتخاب قطعات بهتر و در نتیجه تولید محصول نهایی با کیفیت برتر و با قیمت رقابتی تر در جامعه عرضه شود.

سرمایه یک شرکت دانش و تکنولوژی آن است نه نقدینگی

اکنون با داشتن جوانان تحصیل کرده زیاد در جامعه، دولت به راحتی و با حمایت مدیریت شده می‌تواند آنها را در پشبرد موفقیت و استفاده آنها در شرکت‌های تولیدی کوچک، گام بزرگی در زمانی کوتاه در ایجاد اشتغال و تولید داشته باشد.

در زمان گذشته سرمایه یک شرکت، مقدار نقدینگی آن شرکت محسوب می‌شد اما در زمان چند دهه اخیر میزان سرمایه هر شرکت، دانش و تکنولوژی آن شرکت منظور می‌شد. ولی اکنون شرکت‌های بزرگ در دنیا سرمایه شرکت خود را پرسنل آن شرکت می‌دانند و فهمیده‌اند که یک پرسنل خوب و وظیفه شناس متخصص می‌تواند شرکت را به سوی موفقیت سوق دهد.

پیشنهاد به دولت به جهت استفاده بهتر از مخترعان، نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان

از آنجائی‌که که دولت توسط پارک‌های علم و فناوری و بنیاد نخبگان کشور به مخترعان تسهیلات اعطاء می‌کند. لذا یک مخترع برای اینکه محصول خود را به تجاری سازی برساند باید تجربه‌ای برای تولید محصول ندارد و باید مقدار زیادی از این پول را صرف خرید ماشین آلات مورد نیاز خود کند و مدت زمان بیشتر برای تجاری سازی به دلیل نداشتن تجربه و تجربه برای فروش محصول ندارد و لذا موفقیت نسبی خوبی حاصل نخواهد شد.

اما یک تولید کننده، دارای مدیریت و تجربه تولید خوب و تجهیزات مناسب و پرسنل متخصص و مناسب و مدیریت و تجربه فروش و بازار یابی خوب با داشتن نمایندگی‌های زیاد در کشور است.

دولت برای بکارگیری نخبگان و مخترعان توسط تولیدکنندگان، امتیازی برای تولیدکنندگان قایل نمی‌شود. حال اگر پارک‌های علم و فناوری و بنیاد نخبگان کشور این تسهیلات را به شرکت‌های مربوط به آن اختراع و خود مخترع بصورت مشترک اعطاء کند. لذا شرکت‌های تولید کننده رغبت بیشتری برای جذب مخترعان و نخبگان خواهند داشت و بنابراین با توجه به محاسن و معایب مذکور، یک ایده یا اختراع در مدت زمان کوتاه‌تر و با هرینه کمتر به تجاری سازی می‌انجامد.

بنیاد ملی نخبگان می‌تواند پس از تجاری سازی محصول مخترع با همکاری شرکت مربوطه، آنگاه آن محصول را به عنوان یک محصول دانش بنیان قرار دهد و فقط در تولید و فروش آن محصول، آن شرکت مربوطه را از خدمات و تسهیلات دانش بنیان بهره‌مند کند و با توجه به این‌گونه حمایت‌ها، شرکت‌های مربوطه انگیزه بیشتری در جذب مخترعان و نخبگان را خواهد داشت. لذا دولت می‌تواند با این‌گونه حمایت‌ها باعث تسریع در ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از مخترعان و نخبگان و تسریع در تولید و تجاری سازی اختراعات و ابتکارات و حمایت بهتر به شرکت‌ها را داشته باشد.

 برخی از کارشناسان و مدیران میانی بانک‌ها به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند

از آنجائی‌که مقام معظم رهبری همیشه از مسئولان کشور خواسته تا از جوانان و نخبگان کشور در پیشبرد اهداف اقتصادی و علمی جامعه استفاده کنند، اما علی‌رغم تلاش اغلب مدیران ارشد کشور برای حمایت از نخبگان و مخترعان، اما تعدادی از کارشناسان و مدیران میانی بانک‌ها به صورت سلیقه‌ای عمل کرده و حتی بعضی از آنها نیز با کارشکنی و اذیت کردن باعث دلسردی نخبگان می‌شود. اما مخترعان، نخبگان و جوانان کشور باید بدانند که این‌گونه افراد نمی‌توانند انگیزه را از آنها سلب کند، از آنجائی‌که بانک عامل این شرکت بانک ملت بوده و همیشه مدیران ارشد این بانک، خواهان کمک به این شرکت بودند، اما بارها توسط کارشناس و مدیر شعبه، مورد اذیت قرار گرفته و باعث توقف پروژه شده و پی به ارزش اینگونه افراد نمی‌برند.

بنده از مدیران محترم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان استان گیلان به ویژه جناب آقای دکتر اصفهانی ( ریاست محترم بنیاد نخبگان استان گیلان ) کمال تشکر را دارم که سعی در رفع موانع و مشکلات نخبگان استان گیلان تلاش مستمر می‌کند و از مسئولان محترم استان تقاضا دارم که با این مجموعه همکاری بیشتری داشته باشند تا از مخترعان و نخبگان استان بیشتر آشنا شده و از توانایی علمی آنها در پیشبرد اقتصاد استان در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل استفاده لازم را ببرند.

بانک ملت واحد صنعتی کار آفرین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر