کد خبر: 416773 A

در نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری‌رشت و سازمان میراث‌فرهنگی گیلان امضا شد.

به گزارش ایلنا از رشت، در  نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در دانشگاه گیلان سید محمد علی ثابت‌قدم با بیان اینکه معماری ارتباط مستقیمی با میراث فرهنگی و بحث‌های توسعه‌ای دارد، اظهار داشت: در نگاه به فضای کالبدی شهر و برنامه‌ریزی‌های مرتبط نباید یک نگاه تک‌بعدی را دنبال کنیم.

شهردار رشت افزود: مدیریت شهری باید بین بخش‌های مختلف ارتباط برقرار کند و این ارتباط باید یک ارتباط سازمان یافته باشد تا بتواند رفتارهای مردم، برنامه‌ریزی شهری و معماری شهری را بهینه سازد.

وی با بیان اینکه در مقوله‌های مرتبط با برنامه‌ریزی شهری در بخش‌های مختلف باید از یک استراتژی واحد و هماهنگ بهره گرفت، گفت: برنامه‌ریزی منسجم و در عین حال قابل اتکا می‌تواند در حوزه گردشگری به عنوان یک سند بالا دستی قابل اجرا شود.

ثابت‌قدم توجه به صنابع تبدیلی و سایر علوم در یک بستر فن آورانه و هوشمندانه را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر بتوانیم برنامه‌ریزی را از لایه سیاست و چشم‌انداز به با یک لایه برنامه‌ریزانه در سطوح استانی و منطقه‌ای برسانیم، همواره می‌توانیم به کیفیت توجه کنیم.

وی افزود: آنچه که جنس کار ما است؛ تمر کز بر کیفیت‌ها است و تنها در نگاه تمیز می‌شود به کیفیت‌ها توجه کرد و این نگاه تمیز باعث می‌شود که هنجارها رفتاری جامعه تغییر کند.

ثابت‌قدم گفت: معماری یک کالای لوکس است که در هزینه‌های سبد زندگی ما در معماری فیزیک و ذهن ما تا معماری شهری کمتر دیده می‌شود.

وی تاکید کرد: توجه به امور فقط به معنای هزینه‌کردن نیست بلکه می‌توان گاهی با یک معماری ساده فضای مناسب برای محیط شهری و عموم ایجاد کرد.

فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با بیان اینکه  هفته ای که گذشت هفته پر باری برای بخش گردشگری گیلان بود اظهار داشت: همایش هایی با مشارکت شهرداری، میراث فرهنگی و حوزه های دانشگاهی و سازمانهای مردم نهاد مرتبط با بخش گردشگری در رشت برگزار شد.

 وی تصریح کرد: امیدواریم به صورت سارختارمند و هدفمند بتوانیم با امضای تفاهم نامه بین شهرداری رشت و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گام های بهتری برداشته شود اگر چه در تاکنون فعالیتها و برنامه های هدفمندی توسط شهرداری و سازمان گردشگری انجام شده است.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت رشت با بیان اینکه بعداز ثبت رشت به عنوان شهر خلاق دیدگاه های حمایتی نسبت به رشت در یونسکو بیشتر شده است گفت: این دیدگاه مثبت نشان می دهد گیلان می تواند مسیر بهتر و علمی تر برای رسیدن به جایگاه بالاتر بر دارد.

قدیمی گفت:  این اتفاقات برای یک شهر می تواند دریچه هایی را برای گرفتن پروژه های بین المللی به ارمغان آورد.

وی گفت: اگر با هدف گذاری درست کاها را پیش ببریم می توانیم از ظرفیتهای پیش آمده به درستی استفاده کنیم و امیدواریم سایر دستگاه ها را با خود همراه کنیم و از این ابزار در مسیر رشد و توسعه بهره مند شویم.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به راه اندازی دفتر مدیریت گردشگری در شهرداری رشت گفت: ان شالله با ایجاد این دفتر مسیر بهتری برای همکاری های متقابل گشوده می شود.

رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه تاکید کرد: شهردار رشت با نگاه تیز بین و هدفمند، جهت بندی های شهری را به سمت درست هدایت می کنند و هر بار ظرفیتی بر ظرفیتهای رشت افزوده شود.

وی با بیان اینکه شهر رشت نیاز به خلق فرصتهای جدید دارد تصریح کرد: باید با ایجاد ظرفیتهای جدید به سمت توسعه حرکت می کنیم تا اراده و عزم گردشگران برای حضور در رشت بیش از بیش شود.

علیزاده خاطرنشان کرد: این امر با یک تشریک مساعی حاصل می شود و به منظور ایجاد بستر اثر بخش و کار آمد امروز تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و میراث فرهنگی بسته می شود.

وی ایجاد نگاه مسئولانه به معماری هویتی شهر در بین شهروندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایجاد گردشگری تخصصی با علایق متنوع در دستور کار میراث فرهنگی قرار داد و ما با ایجاد بسته های مناسب این امر را دنبال می کنیم .

وی از فاطمه قدیمی برای تلاش اثر گذار در ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی تشکر ویژه کرد و گفت: باید برای پی گیری این مسیر و برای  ثبت دیگر غذاهای محلی در یونسکو تلاش دو چندان داشته باشیم .

رفیعی رئیس مجمع متخصصان در بخش آموزش و پژوهش نیز در این جلسه توضیحاتی را در ارتباط با این مجمع ارائه دارد.

در پایان تفاهم نامه ما بین این دو نهاد توسط شهردار رشت و مدیر کل میراث به امضا رسید.

جامعه صنایع دستی و گردشگری شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر