کد خبر: 429616 A

معاون وزیر کشور خبر داد:

معاون وزیر کشور از راه‌اندازی مرکز فرماندهی و کنترل بحران‌کشور و عدم‌استفاده از 15 بیمارستان صحرایی که با میلیاردها تومان اعتبار خریداری شده خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، اسماعیل نجار امروز در جلسه مدیریت بحران گیلان با اشاره به راه‌اندازی مرکز فرماندهی و کنترل‌بحران‌کشور اظهار کرد: زمین مرکز مذکور در شهر آفتاب بالاتر از حرم امام(ره) خریداری شده است.

رئیس‌ستاد مدیریت بحران‌کشور با بیان اینکه ستادهای معین اکنون اطلاعاتی از همدیگر ندارند، تصریح کرد: اطلاعات استان‌ها باید به همدیگر متصل شوند و دستورالعمل آن نوشته شده تا استان‌ها در زمان حادثه از ظرفیت استان‌های همجوار استفاده کنند.

وی، دسترسی به راه‌ها و فرودگاه را از ویژگی محل مرکز فرماندهی و کنترل بحران کشور عنوان کرد و افزود: 14 کار گروه به طور دائمی در مرکز فرماندهی و کنترل بحران کشور مستقر می‌شوند.

نجار با تأکید بر اینکه ماده 1012 باید به جایگاه خود برگردد، گفت: نمایندگان مجلس باید این موضوع را مورد توجه ویژه قرار دهند.

وی با اشاره به وقوع 10 زلزله درگیلان طی سال جاری، بیان کرد: زلزله بیشترین مخاطرات‌کشور محسوب می‌شود و گیلان از آن مستثنی نیست و یک مورد زلزله بالای چهار ریشتر طی سال جاری در این استان اتفاق افتاده است.

معاون وزیر کشور بر ضرورت شناخت مخاطرات در کشور تأکید کرد و یادآور شد: شاهد تغییر اقلیم در کشور هستیم و خشکسالی، بیابان‌زایی، گردوغبار و ریزگردها را داریم و 29 درصد از ریزگردها منشأ داخلی دارد.

نجار پیش‌بینی و پیشگیری از موضوع‌های مهم در مدیریت بحران را با اهمیت خواند و تصریح کرد: سند کاهش بلایای‌طبیعی درکشور از سال 2015 تا 2030 ترجمه و تدوین شده و دبیرخانه آن درحال راه‌اندازی است.

وی اضافه کرد: اکنون فرونشست زمین به دلیل برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی در رأس مخاطرات کشور قرار دارد و در بعضی از نقاط تهران روزانه 1.4 میلی‌متر فرونشست زمین داریم و سالانه 48 سانتی‌متر در تهران فرونشست زمین داریم.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه پنج مؤلفه جانمایی، آزمایش خاک، مصالح استاندارد، کارگر ماهر و نظارت در مدیریت بحران حائز اهمیت است، افزود: در ابتدای انقلاب جمعیت تهران 3.5 میلیون نفر بود و اکنون به 10 میلیون نفر افزایش پیدا کرده و عمر 70 درصد بناهای تهران زیر 35 سال بوده که روی گسل‌ها بنا شده است.

نجار به حادثه خیابان جمهوری تهران اشاره کرد و گفت: در این حادثه نردبان و تشک بادی داشتیم اما نردبان باز نشد و تشک نیز باد نشد.

وی ادامه داد: تعداد 15 بیمارستان صحرایی با میلیاردها تومان اعتبار خریداری و به استان‌ها داده شده اما تاکنون یک بار هم باز نشدند و این امر موجب می‌شود پوسیده شوند و نیاز است که از آنها استفاده شود.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه تعداد سه هزار نفر در یگان حفاظت منابع طبیعی در کشور حضور دارند و به مدیریت بحران کمک می‌کنند، یادآور شد: در سال جاری تعداد 290 دستگاه خودرو و 30 هزار تجهیزات انفرادی از طریق ماده 1012 خریداری شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 500 میلیارد تومان برای خرید ماشین‌آلات و تجهیزات به راه و شهرسازی پرداخت کردیم، خاطرنشان کرد: قانون مدبریت بحران براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تدوین شده و از دو سال پیش در مجلس است.

نجار از ایجاد 14 قرارگاه اطفای حریق در کشور خبر داد و افزود: امسال در 14 نقطه از کشور محل استقرار بالگرد ایجاد می‌شود و تعداد 6 بالگرد از محل اعتبارات ماده 1012 خریداری شده است.

خاک زمین وزیر کشور بیمارستان صحرایی تغییر اقلیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر