کد خبر: 433924 A

همزمان با سالروز درگذشت میرزاکوچک خان برگزار می‌شود؛

نمایشگاه «قیام میرزا در آیینه اسناد» با مشارکت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان همزمان با سالروز درگذشت میرزاکوچک خان جنگلی در رشت افتتاح شد.

به گزارش ایلنا از رشت، نمایشگاه قیام میرزا در آیینه اسناد با مشارکت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان همزمان با سالروز درگذشت میرزاکوچک خان جنگلی با حضور علیرضا قانع مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی اجتماعی شهرداری رشت، سید رضا موسوی روزان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت افتتاح شد.

علیرضا قانع با اشاره به نمایشگاه‌های دوره ای که در خانه میرزا برگزار می‌شود، اظهار داشت: این نمایشگاه با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان دایر شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت افزود: در این نمایشگاه  حدود ۶۰ سند از ایام نهضت جنگل در معرض دید علاقه مندان به تاریخ گیلان قرار می گیرد.

قانع گفت: در دو طبقه در خانه میرزا نمایشگاه برگزار می‌شود؛ طبقه اول نمایشگاه دائمی است و طبقه دوم برای نمایشگاه‌های فصلی و ماهیانه است که این نمایشگاه‌ها با توجه به مناسبت ها برگزار می شود و در طول سال در، خانه میرزا بر روی علاقه مندان باز است.

حسین عباس نژاد نیز در حاشیه این مراسم شناختن میرزا به نسل جوان را مورد تاکید قرار داد و گفت: اصل قیام میرزا و اهداف آن باید  برای دانش آموزان تشریح شود.

وی افزود: با بیان وقایع تاریخی می‌توان حس غرور را در نوجوانان استان پرورش داد و برنامه داریم ان شاء‌لله با افتتاح تالار نگار خانه سازمان کتابخانه و اسناد ملی استان نوبت به نوبت وقایع تاریخی را برای مردم به نمایش بگذاریم.

عباس نژاد با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت گفت: افتتاح این نمایشگاه یکی از بندهای تفاهم نامه است، کلیپ چند دقیقه ای و نمایشنامه های مختلف در حوزه میرزا در برنامه ها گنجانده شده است از سال‌های آینده در سالروز ورود میرزا به نهضت جنگل هم برنامه های فرهنگی با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت اجرا می شود.

محمدصادق پورعبدالله مسئول برگزاری نمایشگاه قیام میرزا در آیینه اسناد با بیان اینکه در این نمایشگاه آثار و نشانه‌هایی از بزرگان گیلان نظیر استاد پورداود, معین, جهانگیر سرتیپ پور و فریدون نوزاد وجود دارد، اظهار داشت: سلاح هایی از اوایل قاجار و پهلوی اول در این نمایشگاه در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد.

وی گفت: تمبر نهضت میرزا، کارت پستال نهضت جنگل و بیش از ۱۰۰ سند مربوط به نهضت جنگل, بیش از ۵۰ کارت پستال دوره قاجار و ۳۱ ظرف مربوط به دوران قاجار و پهلوی در این نمایشگاه برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است. 

نسل جوان کتابخانه سازمان اسناد نمایشگاه ها شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر