کد خبر: 448045 A

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان:

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: اگر بتوانیم شخم زمستانه را با همین آب‌های موجود بدون تکیه به آب سد سفید رود انجام دهیم حدود 300 میلیون متر مکعب صرفه جویی خواهیم داشت.

به گزارش ایلنا از رشت و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گیلان، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل آب منطقه ای گیلان بیان کرد: اراضی زیر کشت برنج استان 238000 هکتار است که از این میزان حدود 180000 هکتار تحت پوشش شبکه آبیاری و زهکشی سفیدرود قرار دارد.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم شخم زمستانه را با همین آب‌های موجود بدون تکیه به آب سد سفید رود انجام دهیم چیزی حدود 300میلیون متر مکعب صرفه جویی خواهیم داشت و اگر بتوانیم در شخم دوم از آب‌های سطحی استفاده کنیم و رهاسازی آب را از اردبیهشت ماه داشته باشیم، قطعأ چیزی حدود 500 میلیون متر مکعب ذخیره آب خواهیم داشت.

کاظم لطفی افزود: ما باید با همکاری کشاورزان عزیز پتانسیل منابع آبی زیرزمینی و سطحی را مدیریت کنیم. در این راستا از ماه‌های آذر و دی با بهره گیری از 12 تا 20 دستگاه بیل مکانیکی زنجیره ای و دو دستگاه لودر بحث لایروبی انهار و رودخانه را آغاز کرده و تا پایان بهمن ماه این هدف گذاری در کل استان صورت خواهد گرفت .

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان در ادامه ضمن تقدیر از تلاش کشاورزان گیلانی گفت: توصیه من به کشاورزان عزیز علی الخصوص شالیکاران این است که از زمان باقی مانده برای شخم زمستانه استفاده کنند بطور متوسط برای شخم اول در مزارع برنج گیلان چیزی در حدود 5000 متر مکعب به ازای هر هکتار آب لازم است که اگر در فصل زمستان با بهره گیری از آبهای سطحی و باران این شخم انجام شود قطعا با این صرفه جویی در پشت سد برای بعد از عید ذخیره خوبی خواهیم داشت.

برنج زمستان صرفه جویی کشت برنج منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر