کد خبر: 466276 A

فرماندار شفت خبر داد:

فرماندار شفت با بیان درخت توت یکی از ملزومات اصلی نوغانداری است، افزود: کشت نهال توت در حاشیه 550 هکتار آببندان این شهرستان می تواند سبب گسترش نوغانداری و کسب درآمد پایدار شود.

به گزارش ایلنا از شفت، محمدرضا محسنی فرماندار شفت در نشست هم‌اندیشی به منظور ترویج نوغانداری و صنایع فرادستی در مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران در روستای راسته کنار این شهرستان گفت : کشت نهال توت و گسترش آن در روستاهای شفت یکی از برنامه های دولت در شفت است.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به اشتغال پایدار افزود : صنعت نوغانداری باید بیش از پیش در شهرستان شفت احیا شود تا با بهره گیری از آن بخشی از مشکل اشتغال جوانان رفع شود.

فرماندار شفت با بیان درخت توت یکی از ملزومات اصلی نوغانداری است افزود : کشت نهال توت در حاشیه 550 هکتار آببندان این شهرستان می تواند سبب گسترش نوغانداری و کسب درآمد پایدار گردد و توتستان های حاشیه این آببندان ها می تواند به رونق گردشگری و بوم گردی نیز کمک کند .

وی با اشاره به اینکه شفت یکی از شهرستان های پیشرو در نوغانداری گیلان است افزود : افزایش سطح تولید بسترهای لازم برای توسعه صنایع فرادستی و جلوگیری از خام فروشی پیله ابریشم را فراهم خواهد کرد.

در پایان این جلسه مقرر شد مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران نهال های توت مورد نیاز برای حاشیه 100 هکتار از آببندان های شفت را آماده کند و این میزان پس از بررسی و مطالعه بیشتر در سال های آینده افزایش یابد.

شایان ذکر است مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران ، پژوهش‌هایی در رابطه با کرم ابریشم، توت، خاک، آب و سایر زمینه‌های مرتبط با نوغانداری را هدایت و راهبری می‌کند.

این مرکز  با مساحتی حدود 30 هکتار شامل 23 هکتار توتستان اصلاح شده، 1 هکتار ساختمان و تأسیسات و 6 هکتار جاده های بین مزرعه در روستای راسته کنار از توبع دهستان ملاسرای شهرستان شفت، مشغول به فعالیت است. 

جاده خاک درآمد صنعت منویات مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر