کد خبر: 115393 A

امام جمعه موقت یزد در مراسم سال‌یاد رحلت آیت الله خاتمی:

امیدوارم با تحولی که در جامعه رخ داده و امیدی که در مردم زنده شده و روحیه گشاده‌ای که مردم پیدا کردند ان شاا.. در دو سیستم حوزه‌ها و دانشگاه‌ها تحول و جهش معنوی ایجاد تا جامعه مد نظر ایت ا.. خاتمی تربیت شود.

نواده شهید صدوقی با ابراز تاسف از وضعیت تبلیغی فرهنگی جامعه گفت: اخلاق و معنویت و انصاف و یاد خدا و مرگ در جامعه ما افول گرده و تبیین حقایق اسلام بدست عده ای مداح بی خاصیت افتاده. این درد را کجا ببریم؟ در این آشفته بازار ادب و اخلاق که یک مداح در دعای عرفه برای یکی از ارکان نظام اسلامی ارزوی مرگ می کند، به چه احتیاج داریم؟ به آیت الله خاتمی و از کسانیکه از روش و منش خاتمی درس گرفته اند.

به گزارش ایلنا از اردکان، بیست و پنجمین سالیاد معلم اخلاق، حضرت آیت ا.. حاج سید روح ا.. خاتمی(ره) نماینده امام خمینی(ره) و امام جمعه فقید استان یزد با حضور انبوه مردم قدرشناس استان یزد و شهرستان اردکان در محل مسجد کوشکنو پایگاه انقلاب اسلامی این شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین معزالدینی امام جمعه موقت یزد در این مراسم گفت: هر چیزی اعم از جماد و نبات و حیوان و ملک که دارای نعمت وجود گردید باید هدایت شود زیرا چیزی که وجودش از خودش نیست و وجود به او افاضه می شود باید برای استمرار حیات راهی جلویش قرار گیرد که به هدایت تکوینی تعبیر می شود.

وی با بیان اینکه یک دانه گندم نیز وقتی در خاک قرار می گیرد براساس همین هدایت باید از زمین بیرون بیاید و سیر تکاملی که برایش درنظر گرفته شده را پی بگیرد ‏، اظهار داشت: در انسان نیز همین مقوله وجود دارد. با این تفاوت که یک بخش دیگری از هدایت برای بشر مقرر است که بقیه موجودات از این هدایت محرومند، این هدایت تشریعی و هدایت قانون پذیری و پیمودن راه تکامل عقلانی است که چون در بقیه موجودات نعمت عقل وجود ندارد باید از یک الگویی بهره مند شود تا بتواند در کنار هدایت تکوینی به هدایت تشریعی ادامه دهند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: این انسان متکامل که با هدایت تکوینی اتفاقاتی در وجودش می افتد باید راهی را انتخاب کند که برای تکامل نیاز به تئوری و الگو دارد. برای ارائه تئوری، خداوند حکیم قران را که نسحه شفابخش بشری است بر قلب پیامبر نازل کرده تا برنامه بشر را در این راه طولانی مشخص کند و این نسخه هدایت از افقی مافوق فیزیک و طبیعی نازل می شود و پیامبر با اینکه انسان کامل است حق ارائه برنامه ندارد و باید برنامه را با روح عرشی خودش از عرش یگیرد و با روح فرشی خودش به فرشیان بدهد.

حجت الاسلام معزالدینی ادامه داد: بشر برای اینکه به آن مقصد و هدف برسد نیاز به الگو دارد، چون در بشر نیرویی وجود دارد که روانشناسان به تعبیر محاکات می کنند و بسیاری از اتفاقات از طریق حکایت صورت می گیرد. بطور مثال چرا اردکانیها لهجه اردکانی صحبت می کنند و شیرازی صحبت نمی کنند؟! برای اینکه از اول هر چه حکایت کرده با این لهجه حکایت کرده. این قانون محاکات در بشر است. لذا خداوند برا ی هدایت بشر دست بالا را میگیرد یعنی کاملترین عالمترین قویترین را انتخاب می کند و هر یک از پیامبران تا حدی دست یشر را می گیرند تا برسد به ختم رسل تا اصول ابراهیمی را بگیرد و با اضافاتی به انسان بدهد.

امام جمعه موقت یزد عنوان نمود: پیغمبر اصول را از انبیا می گیرد و با اضافاتی که لایق مردم است ارایه می دهد، اصول رفتار سعادتمندانه، انسانی، زندگی خردمندانه و عقلانی را در طی ۲۳ سال تبیین کرده و خودش نیز در کنار برنامه های ارائه شده حضور دارد.

وی تصریح کرد: پیامبر با آن روحی که از رب است و امده مردم را هدایت کند می خواهد از بین مردم برود، باید برای مردم تدارک تئوری و الگوی عملی بدهد، تئوری که همان قران و بیاناتشان است موجود است ولی باید تدارک عملی نیز دیده شود که نسخه ثانی پیغمبر اکرم باید به مردم معرفی کند و این به اختیار خودش نیست، او باید به امر خداوند به حج برود، علی را با یمنی ها به حج بیاورد، وقتی به غدیر خم رسید فرمان ایست بدهد، لذا پیامبر انسان کامل دیگری را به مردم معرفی می کند.

وی با بیان اینکه انسان بدون هدایت، عصبیت قابل تکثیر و از هر درنده ای درنده تر است گفت: تاریخ را ببینید! انسان بی تربیت و فاقد هدایت و اسیر هوای نفس چه بر سر بشر اورده است؟ پیغمبر خواست بگوید از انسانی پیروی کنید که نه هوای نفس بر او غالب است و نه فقط عقل. بلکه بر او رضای خدا حاکم است، او باید ولایت شما را به دست بگیرد، پیامبر برای هدایت مردم تا دامنه قیامت کار دارد لذا باید کسی انتخاب شود که تا قیامت پاسخگوی همه نیازهای مربوط به هدایت و سعادت بشر در بعد علمی و عملی باشد وفردی با این خصوصیات بغیر از امام علی(ع) احدی نیست.

حجت الاسلام معزالدینی اظهار داشت: ببینیبد خودمحوری ها و خدا را در نظر نگرفتن ها چه بلایی بر سر جامعه آورده؟

وی گفت: شما به احترام مرحوم ایت ا.. خاتمی(ره) اینجا هستید، شما ببینید که برکات و خیرات حضور فیزیکی ایت ا.. خاتمی چه بود؟ به تعبیر رهبر معظم انقلاب " اقای خاتمی کسی بود که انسان وقتی نگاه به او می کرد یاد معاد و قیامت می افتد " این بالاترین تعبیر است زیرا همه امامان و پیامبران امده اند که بگویند معاد و قیامتی است و باید پیش خدا بروید.

این روحانی اضافه نمود: زندگی ساده و مبارزه با هوای نفس از خصوصیات ایت ا.. خاتمی بود. اوهیچ وقت درصدد مطرح کردن خودش نبود. این زندگی انسانی و اسلامی است.

حجت الاسلام معزالدینی تاکید کرد: حال اگر حقایق دین خدا بوسیله کسانی مثل ایت ا.. خاتمی تبیین شود چطور باید تبیین شود و چه چهره ای از اسلام نشان می دهد واگر بدست عده ای هوا پرست بیافتد با دین خدا چه می کنند؟ بی جهت نبود که امام ره در تعریف ایت ا.. خاتمی فرمود در مبارزه با خرافات و انحرافات و تحجر و در نمایاندن اسلام ناب اگر نگویم او بی نظیر بود کم نظیر بود. حقایق دین را امثال ایت ا.. خاتمی ها باید در این عصری که همه گرفتار هوای نفسیم به مردم معرفی کند. جامعه تشنه حضور افرادی همچون خاتمی هاست. اخلاق و معنویت و انصاف و یاد خدا و مرگ در جامعه ما افول گرده و تبیین حقایق اسلام بدست عده ای مداح بی خاصیت افتاده. این درد را کجا ببریم؟

وی عنوان نمود: بسیاری از دعاها را حاج شیخ عباس قمی از سید بن طاووس یکی از مورخان و فقهای گذشته نقل کرده. حال ببینید اگر بیان حقایق دین به دست افرادی چون او بیفتد چه می شود؟ سید بن طاووس نوشته یکی از اعمال در شب بیست و سوم ماه رمضان دعا برای کفار است برای هدایت. این دین را اگر سید بین طاووس معرفی کند جذاب است. همین دین را بدست مداح بدهید. ببینید که در دعای عرفه برای یکی از ارکان نظام اسلامی ارزوی مرگ می کند! در چنین اشفته بازار ادب و اخلاق به چه احتیاج داریم؟ به خاتمی و از کسانیکه از روش ومنش خاتمی درس گرفته اند. آمده ایم به علم و اخلاق و ساده زیستی و مردمداری و روشن بینی خاتمی ادای احترام کنیم حوزه های علمیه باید تلاش کنند تا امثال خاتمی ها پرورش یابند.

حجت الاسلام معزالدینی تاکید کرد: امیدوارم با تحولی که در جامعه رخ داده و امیدی که در مردم زنده شده و روحیه گشاده ای که مردم پیدا کردند ان شاا.. در دو سیستم حوزه ها و دانشگاهها تحول و جهش معنوی ایجاد تا جامعه مد نظر ایت ا.. خاتمی تربیت شود.

گفتنی است عصر پنجشنبه نیز مراسمی برای یادبود این عارف ربانی در گلزار شهدای اردکان و بر سر تربت پاکش با حضور بیت مکرم ایشان و آیت الله صدوقی(ره) و اقشار مختلف مردم استان یزد و شهرستان اردکان برگزار شد. همچنین در مراسم مسجد کوشکنو اردکان، جمعی از مدیران کل و معاونین استاندار، نماینده سابق یزد و صدوق، شخصیت های فرهنگی و سیاسی استان، ائمه جمعه و جماعات شهرستان و روسای ادارات شهرستان حضور داشتند.

یزد اردکان معزالدینی آیت الله خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر