کد خبر: 167474 A

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دیدار با مسئولان یزد:

ملک‌احمدی تصریح کرد: استان یزد به لحاظ پتانسیل بالای فرهنگی و نقش‌آفرینی خیرین در برنامه‌های فرهنگی، شرایط ویژه‌ای دارد.

دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: خیّران همگام با ساخت کتابخانه می توانند در خرید منابع کتابخانه ها نیز مشارکت کنند.

به گزارش ایلنا از یزد، محمدحسین ملک‌احمدی روز گذشته در دیدار با تعدادی از مسئولان شهرستان یزد با تشکر از نگاه فرهنگی و مثبت اعضای انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان، افزود: یکی از برترین استان‌های کشور به لحاظ رشد یافتگی فرهنگی و اجتماعی، استان یزد است و این موضوع را همه کسانی که برای نخستین بار پا به این استان می‌گذارند، اذعان دارند.

وی تصریح کرد: استان یزد به لحاظ پتانسیل بالای فرهنگی و نقش‌آفرینی خیرین در برنامه‌های فرهنگی، شرایط ویژه‌ای دارد.

ملک‌احمدی با اذعان به مشکلات متعددی که در ساختار و نحوه اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی وجود دارد، اظهار داشت: البته این مشکلات با تلاش و پیگیری قابل حل است، ولی آنچه مهم است استقلال نهاد کتابخانه‌ها با وجود همه مشکلات و کاستی‌هاست.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی خیّران در مقوله کتابخانه‌سازی گفت: خیّر لزوماً نباید در بحثساخت و ساز نقش‌آفرینی کند، بلکه نگاه به نقش و اثر خیرین را باید از مقوله ساخت به حوزه‌های دیگر نیز گسترش دهیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در این خصوص افزود: خرید و تأمین منابع اعم از مکتوب و دیجیتال، یکی از بخش‌هایی است که می‌توان از ظرفیت خیرین در آن بخش استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی مطالعه در قشر کودک و نوجوان تصریح کرد: یکی از مواردی که در دوره مدیریت جدید به صورت جدی دنبال خواهد شد، توجه ویژه به بخش کودک کتابخانه‌ها و غنی‌سازی و زیباسازی این بخش‌هاست؛ چراکه مطالعه را تنها می‌توان از سنین خردسالی و کودکی در فرد نهادینه کرد.

ملک‌احمدی ابراز امیدواری کرد استان یزد بتواند در زمینه توسعه فعالیت‌های بخش کودک پیشگام باشد و به استان شاخص کشور در این خصوص تبدیل شود.

در ابتدای این دیدار، محمود شاکری شمسی فرماندار یزد ضمن ابراز خرسندی از دیدار با دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اظهار داشت: این دیدار، نخستین نشست بنده با مسئولان ارشد کشور در سمت فرماندار یزد است که خوشبختانه اولین دیدار در زمینه کتابخوانی و کتابخانه‌ها صورت گرفته است.

وی با انتقاد از نحوه تخصیص اعتبارات ملی به استان یزد گفت: برتر بودن استان یزد در بیشتر شاخص‌های کمّی سبب شده است این استان به عنوان استانی برخوردار در کشور شناخته شود و به همین دلیل هرساله میزان تخصیص اعتبارات به یزد در سطح پایینی قرار داشته باشد.

وی خواستار توجه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی به کتابخانه‌های در حال ساخت استان یزد و اختصاص بودجه‌ای برای تجهیز این کتابخانه‌ها شد.

مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان یزد نیز در این دیدار گفت: در طول یک سال و نیم از آغاز به کار انجمن خیرین کتابخانه‌ساز یزد، حرکت‌های خوبی برای ترغیب خیران به کتابخانه‌سازی صورت گرفته که مهم‌ترین اقدام در این خصوص برگزاری نخستین جشنواره تجلیل از خیرین کتابخانه‌ساز یزد در سال گذشته بود.

محمدعلی دست‌افشان تصریح کرد: با تلاش و پیگیری مدیرکل کتابخانه‌های استان و مجموعه انجمن خیرین یزد، در ابتدای سال جاری کلنگ احداثیک باب کتابخانه خیری در منطقه مریم‌آباد یزد زده شد و ساخت ۳ باب کتابخانه دیگر نیز به زودی به همت خیران یزدی آغاز می‌شود.

یزد ملک احمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر