کد خبر: 217402 A

در افتتاحیه مدرسه هنر و معماری ایرانی؛

یک استاد دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه مدرسه هنر و معماری ایرانی، از پیشنهاد ایجاد شهر پدیده مشهد در یزد ابراز تاسف کرد.

یک استاد دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه مدرسه هنر و معماری ایرانی، از پیشنهاد ایجاد شهر پدیده مشهد در یزد ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایلنا از یزد، دکتر محمد رضا اولیاء روز گذشته در مراسم افتتاحیه مدرسه هنر و معماری ایرانی که باحضور اساتید و دانشجویان رشته معماری در سالن غدیر برگزار شد، با اشاره به عبارت «صابروا و رابطوا» در قرآن کریم گفت: برای ایجاد و پیگیری کارهای نو باید صبر داشت و ارتباط برقرار کرد.

وی افزود: نفس حرکت به سوی معماری ایرانی کاری ارزشمند است ولی ابعادی پیچیده دارد و صبوری می‌طلبد.

این شخصیت فرهنگی تصریح کرد: «پوست کلفتی» به همراه کار در کشور ما یک ضرورت است تا انسان به هدف خود برسد.

اولیاء ادامه داد: نگاه جوان نوعاً بلند پروازانه است و ممکن است ما را در دستیابی به اهداف مطلوب با مشکل روبرو کند، باید اهداف را تعدیل کرد تا دست یافتنی شود و بالطبع سرخوردگی ایجاد نکند.

این استاد دانشگاه با اشاره به بعد دیگر این کار گفت: نیت باید تصحیح شود، اگر در نیت اشکالی باشد، عمل ما را فاسد می‌کند. وی نمونه این عمل را ارائه مقاله برای نان یا نام عنوان کرد و گفت: اگر اشکالی در انسان وجود دارد، خود را ترمیم کند و این «درون پایی» نامیده می‌شود.

این مسئول اسبق حوزه میراثفرهنگی یزد تصریح کرد: خانه ایرانی، یک مدرسه است، چراکه خانه‌ای است که در آن تولید موج می‌زند. ولی اگر خانه را از سرشت خود خارج کنیم، خوابگاه می‌شود.

وی در این خصوص گفت: خانه‌های ایرانی، اسباب بازی‌های متنوعی داشت ولی ما امروز اسباب بازی وارد می‌کنیم.

دکتر اولیاء در ادامه سخنان خود درباره سیستم آموزشی کشور هم گفت: سیستم آموزشی کشور انسان را دچار تنبلی ذهن می‌کند.

وی افزود: از نشانه‌های تنبلی ذهن این است که مسائل را نه تنها حل نمی‌کند بلکه مسائل جدید را با چندبرابر هزینه در آینده ایجاد می‌کند.

این چهره فرهنگی در اینباره توضیح داد که الگوی توسعه را از خارج وارد کرده‌ایم ولی نمی‌دانیم بواسطه این الگو چه مسائلی را برای آیندگان ایجاد می‌کنیم.

وی همچنین برای نمونه به استقبال برخی مقامات شهر یزد از ایجاد شهر پدیده مشهد در یزد ابراز تاسف کرد و گفت: یزد دچار کمبود آب است ولی اتفاقاتی در جاده یزد - تفت در حال رخ دادن است.

گفتنی است مدرسه هنر و معماری ایرانی قرار است در خانه‌های سنتی و اصیل به تربیت دانشجو و پژوهشگر حوزه میراثفرهنگی و معماری بپردازد.

اسباب بازی استاد دانشگاه پوست جاده دانشجو قرآن کریم مدرسه مشهد معماری یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر